24 czerwca 2024

Cefalometria – co to za badanie?
W stomatologii zdjęcia cefalometryczne wykorzystywane są przede wszystkim w ortodoncji i pełnią niezwykle istotną rolę w planowaniu leczenia przez specjalistę. Cefalometria to rodzaj diagnostyki obrazowej wykorzystującej promieniowanie rentgenowskie. Badanie wykonywane jest w warunkach w pełni bezpiecznych dla pacjenta.
Na czym polega badanie cefalometryczne?
Badanie cefalometryczne odbywa się z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego i pozwala na ocenę czaszki w pozycji bocznej. To z kolei umożliwia lekarzowi dokładnie obejrzeć zgryz pacjenta i podjąć decyzję o dalszym postępowaniu. Cefalometria to rodzaj zjęcia RTG, na którym widać nie tylko kości, ale także tkanki miękkie twarzy, zatoki przynosowe i podniebienie twarde.
Specjalista na podstawie obrazu kręgów szyjnych przeprowadza ocenę wieku kostnego pacjenta i weryfikuje anatomiczne przyczyny problemów ze zgryzem.
Warto podkreślić, że RTG cefalometryczne nie naraża pacjenta na zwiększoną dawkę promieniowania rentgenowskiego, więc jest dla niego bezpieczne.
RTG cefalometryczne – zastosowanie
Badanie cefalometryczne pozwala na precyzyjną ocenę stopnia zaawansowania wady zgryzu i ustalenie specyfiki anatomicznej w jamie ustnej pacjenta. Ponadto RTG cefalometryczne jest wykorzystywane w chirurgii rekonstrukcyjnej i diagnostyce stomatologiczno-laryngologicznej.
W leczeniu ortodontycznym cefalometria najczęściej wykonywana jest na początku, czyli przed założeniem aparatu na zęby oraz na końcu, aby ocenić efekty terapii.
Jak wykonuje się zdjęcie cefalometryczne?
Pacjenci rozpoczynający leczenie ortodontyczne często zastanawiają się, jak wygląda badanie cefalometryczne. Nie różni się ono zbytnio od klasycznego zdjęcia pantomograficznego, przy czym podczas badania głowa pacjenta zostaje unieruchomiona w specjalnej przystawce.
Procedura nie wymaga specjalnych przygotowań, ale koniecznie trzeba zdjąć metalowe elementy (np. biżuterię) oraz założyć fartuch ochronny dostępny w gabinecie. Zdjęcie cefalometryczne wykonywane jest w kilka sekund i już po chwili specjalista ma dostęp do zapisu obrazu.
Cefalometria – zalety i ograniczenia
Badanie cefalometryczne jest niezwykle ważne w diagnostyce wad zgryzu i pozwala na precyzyjną ocenę rodzaju nieprawidłowości. Jakie są zalety tego rodzaju badań obrazowych wykonywanych w gabinecie?
- Precyzja i dokładność pomiarów,
- Możliwość monitorowania postępów leczenia ortodontycznego,
- Niskie ryzyko dla pacjenta.
Chociaż badanie cefalometryczne jest bardzo pomocne w diagnostyce wad zgryzu, w niektórych bardzo skomplikowanych przypadkach, konieczne może okazać się wykonanie tomografii komputerowej.
Badanie RTG cefalometryczne – jaka dawka?
Faktem jest, że wykonanie zdjęcia cefalometrycznego wystawia pacjenta na promieniowanie X, dawki te są jednak niewielkie, co nie stanowi zagrożenia dla ludzkiego zdrowia i bezpieczeństwa. Promieniowanie w badaniu cefalometrycznym wynosi 7-12 µSv, czyli tyle samo, co w przypadku zdjęcia pantomograficznego.
Nie należy zatem obawiać się wykonania badania przed rozpoczęciem terapii ortodontycznej. Cefalometria to bardzo dokładny rodzaj diagnostyki obrazowej, który umożliwia ortodoncie przygotowanie planu leczenia pacjenta w taki sposób, by terapia zaowocowała satysfakcjonującym rezultatem.