20 września 2024
Co to jest i co daje fluoryzacja zębów?
Jednym z podstawowych i niezwykle ważnych zabiegów profilaktycznych z zakresu zdrowia jamy ustnej jest fluoryzacja zębów. Głównym celem tej procedury jest wzmocnienie szkliwa. Fluor tworzy barierę ochronną przed szkodliwym działaniem bakterii próchnicotwórczych. Warto wyjaśnić więc, na czym polega fluoryzacja zębów i jakie jeszcze korzyści płyną z tego zabiegu?
Co to jest fluoryzacja zębów?
Fluoryzacja zębów to bezbolesny zabieg, który polega na aplikacji na powierzchnię zębów specjalnego preparatu o wysokiej zawartości fluoru. Proces ten przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym, najczęściej za pomocą lakieru, pianki bądź żelu.
Przed zabiegiem fluoryzacji odbywa się dokładne oczyszczenie powierzchni zębów z płytki bakteryjnej oraz kamienia nazębnego (poprzez wykonanie piaskowania i skalingu), dzięki czemu preparat może skuteczniej działać.
Korzyści z fluoryzacji zębów
Fluor można przyrównać do płynnego szkliwa. Chroni przed bakteriami i szkodliwym działaniem kwaśnych produktów zawartych w codziennej diecie (dzieje się tak dlatego, że związki fluoru stabilizują pH jamy ustnej). Profesjonalny, wykonywany w gabinecie stomatologicznym zabieg jest zalecany również w przypadku zębów mlecznych.
Fluor remineralizuje szkliwo zębów, wykazując działanie wzmacniające. Ponadto znosi nadwrażliwość. Jest zatem polecany dla osób z tendencją do nadmiernej reakcji na bodźce termiczne oraz w ramach przygotowań do zabiegu wybielania.
Kto powinien korzystać z fluoryzacji?
Zabieg ten jest procedurą odpowiednią dla pacjentów niemal w każdym wieku. Jego regularne wykonywanie zaleca się zwłaszcza w przypadku stwierdzonego ryzyka rozwoju próchnicy.
U najmłodszych pacjentów, u których szczotkowanie nie zawsze przebiega wystarczająco dokładnie (a warto zaznaczyć, że zęby mleczne są bardzo podatne na działanie bakterii), zarówno fluoryzacja jak i skaling są szczególnie zalecanymi dla higieny uzębienia procedurami.
Z zabiegu powinni korzystać także pacjenci ortodontyczni, którzy chcą ze szczególną troską zadbać o swoje szkliwo po zdjęciu aparatu. W przypadku osób dorosłych decydujących się na wybielanie zębów fluoryzacja jest bardzo skuteczną formą zabezpieczenia szkliwa, która minimalizuje czasową nadwrażliwość zębów po wykonanym zabiegu.
Jak często powinno się przeprowadzać fluoryzację?
Częstotliwość fluoryzacji zębów jest zależna od kwestii indywidualnych związanych ze zdrowiem pacjenta. Najczęściej jednak zaleca się, aby z zabiegu fluoryzacji zębów korzystać dwa razy w roku podczas rutynowych wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. W przypadku dzieci narażonych na zmiany próchnicze, częstotliwość fluoryzacji powinna być uzgodniona ze stomatologiem, który wskaże terminy konsultacji.
Bardzo ważne, aby zabieg fluoryzacji zębów był przeprowadzany tylko i wyłącznie pod kontrolą stomatologa. Dlaczego? Nadmiar fluoru może prowadzić do występowania skutków ubocznych nie tylko w jamie ustnej.
Regularna higienizacja połączona z aplikacją preparatu o wysokiej zawartości fluoru, służy oczyszczeniu powierzchni zębów i zabezpieczeniu przed destrukcyjnym działaniem bakterii. Warto pamiętać, że zdrowie uzębienia ma ogromny wpływ na funkcjonowanie różnych narządów, a próchnica to nie defekt estetyczny, ale zakaźna choroba o charakterze przewlekłym, która może zaowocować wieloukładowymi powikłaniami, zakłócającymi homeostazę organizmu.
Fluoryzację zębów powinno się zawsze wykonywać w warunkach profesjonalnych — w gabinecie stomatologicznym. Zabieg przeprowadzony przez wykwalifikowaną higienistkę jest w pełni komfortową procedurą, która służy zdrowiu i estetyce uśmiechu każdego pacjenta.