23 stycznia 2024
Czym są białe plamy na zdjęciu RTG zębów?
Zdjęcia RTG są bardzo ważnym elementem diagnostycznym w całym procesie leczenia. Stomatolog podczas rutynowego przeglądu jamy ustnej ocenia stan uzębienia pacjenta. Chcąc przeprowadzić wnikliwą analizę zdrowia zębów dentysta zleca także wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Dzięki temu badaniu specjalista obserwuje zmiany chorobowe w strukturze tkanek kości, które nie są widoczne gołym okiem. Na zdjęciu RTG często można dostrzec białe plamki. Na co wskazuje ich obecność?
Co oznaczają białe plamy na zdjęciu RTG?
Najczęstszą przyczyną występowania białych plam na zdjęciu rentgenowskim są ubytki wynikające z fluorozy oraz odwapnienia. Dokładność badania pozwala ocenić spektrum zmian chorobowych oraz ich położenie (już w trakcie jednej wizyty).
Przyczyny białych plam na zdjęciu RTG zębów
Jedną z przyczyn występowania białych plam w radiografii cyfrowej jest fluoroza. Nadmiar podaży fluoru skutkuje uszkodzeniem szkliwa. Na zębach pojawiają się plamki różnej wielkości lub pasma o jasnym zabarwieniu.
Na rozwój fluorozy ma wpływ kilka czynników, takich jak: dieta, stosowanie za mocnych past o wysokim stężeniu fluoru lub nieprawidłowe funkcjonowanie metabolizmu. Choroba ta wymaga leczenia, ponieważ może prowadzić do poważnych ubytków szkliwa i kości. Warto skonsultować się w takiej sytuacji ze stomatologiem, by zastosować odpowiednie środki pielęgnacyjne (w celu wzmocnienia szkliwa) i uzyskać informacje na temat specjalnych zaleceń higienicznych.
Kolejną przyczyną pojawiania się defektu estetycznego w postaci jasnych plam na zębach jest proces odwapnienia, nazywany również demineralizacją. To częsty problem wśród dzieci, wynikający z zaniedbań higieny jamy ustnej, spożywania dużych ilości cukru oraz picia kwaśnych napojów. Występuje również w sytuacji zaniedbań pielęgnacyjnych wśród osób noszących aparat na zęby. Demineralizacja to stadium poprzedzające rozwój próchnicy, dlatego należy potraktować sprawę bardzo poważnie i wdrożyć odpowiednie postępowanie.
Niedobór wapnia powinien być także sygnałem ostrzegawczym, który przyczyni się do zmiany diety pacjenta i wdrożenia suplementacji. Wszystko po to, by spożywane posiłki były bogate w potrzebne minerały. Odwapnienie powierzchni zębów jest zdecydowanie łatwiejsze w leczeniu niż zaawansowane zmiany próchnicowe. Nieleczony stan bakteryjny doprowadza do postępowania problemu i rozpadu tkanek twardych zęba.
Jak pozbyć się białych plam?
Białe przebarwienia sugerują, że w jamie ustnej zaczyna się rozwijać stan chorobowy. Jasne plamki wpływają również na wygląd uśmiechu. Można temu jednak zaradzić. Najważniejsze jest działanie profilaktyczne, dlatego też warto świadomie dbać o higienę jamy ustnej, używać regularnie nici dentystycznych oraz oglądać swoje zęby i zgłaszać się do specjalisty w momencie, gdy coś nas zaniepokoi. Istotne jest także korzystanie z zabiegów higienizacji. Wszystkie te metody obniżają poziom ryzyka rozwoju próchnicy.
Pamiętajmy, że zdrowie zębów jest ściśle powiązane z jakością naszej diety. Powinna być m.in bogata w składniki odżywcze i nie zawierać cukru. Zaawansowany rozwój choroby zębów może prowadzić do ich usunięcia, dlatego dobrze jest reagować w odpowiednim momencie, gdy pojawiają się pierwsze sygnały w postaci powstających przebarwień.
Rentgen zębowy to nieinwazyjna, bezpieczna i bardzo skuteczna forma diagnostyczna, która pozwala zweryfikować, jaki jest stan zębów, korzeni i tkanek wokół korzeni. Ukazuje niepokojące zmiany, takie jak ubytki czy też torbiele.
Jeśli zależy nam na utrzymaniu swoich zębów w zdrowiu przez długie lata, warto jak najczęściej odwiedzać klinikę stomatologiczną, gdzie otrzymamy kompleksową opiekę i odpowiedzi na wszystkie pytania, niezależnie od stopnia skomplikowania przypadku. W ten sposób zapobiegniemy wytworzeniu się stanu zapalnego w kościach i zachowamy piękny uśmiech.