3 czerwca 2024
Ile trwa zapalenie dziąseł i jak je leczyć?
Dziąsła są częścią przyzębia. Pełnią one przede wszystkim funkcję ochronną dla zębów, dlatego zapalenie dziąseł powinno być dla nas sygnałem o konieczności wizyty w gabinecie stomatologicznym. Zapalenie dziąseł to nie wyrok, ale informacja o tym, że trzeba przyjrzeć się zdrowiu jamy ustnej. Żeby uniknąć poważnych konsekwencji należy podjąć bezwzględne leczenie.
Czym jest zapalenie dziąseł?
Stan zapalny dziąseł powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie jamy ustnej. W wyniku rozwoju choroby może występować krwawienie oraz ból. Co więcej, nieleczone zapalenie dziąseł doprowadza do utraty zdrowych zębów.
Przyczyny zapalenia dziąseł
Zapalenie dziąseł jest uwarunkowane przez czynniki, takie jak:
- Nieprawidłowa higiena jamy ustnej
- Nagromadzenie płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego
- choroby ogólnoustrojowe,
- choroby krwi,
- zaburzenia hormonalne lub genetyczne,
- problemy z odżywianiem,
- urazy,
- nagromadzenie płytki nazębnej.
Jakie są zatem najczęstsze przyczyny zapalenia dziąseł?
- nieprawidłowa higiena jamy ustnej,
- nałogi, np. palenie papierosów,
- nadmierna higiena jamy ustnej, wywołująca podrażnienia w wyniku błędnego sposobu szczotkowania zębów,
- choroby ogólnoustrojowe, np. reumatoidalne zapalenie stawów.
Objawy zapalenia dziąseł
Stany zapalne jamy ustnej często rozwijają się etapami i nie od razu są dla nas odczuwalne. Najczęstsze objawy zapalenia dziąseł, które uświadamiają nas o istnieniu problemu to:
- krwawienie dziąseł,
- „cofanie” się dziąseł,
- obrzęk dziąseł,
- ból podczas mycia zębów,
- nadwrażliwość na temperaturę spożywanego pokarmu,
- nieprzyjemny zapach z ust.
Jak długo trwa zapalenie dziąseł?
Czas trwania problemów przyzębia wynika z wielu kwestii. Najważniejsze, by zdiagnozować co jest przyczyną zapalenia dziąseł. Dzięki temu specjalista może wdrożyć leczenie i przedstawić pacjentowi zalecenia dotyczące codziennej higieny jamy ustnej.
Im szybciej zdiagnozujemy zapalenie przyzębia, tym bardziej prawdopodobne, że unikniemy poważnych konsekwencji w postaci przedwczesnej utraty zębów.
Czas trwania zapalenia dziąseł może wynieść kilka dni, a nawet kilka miesięcy. Specjalista po zdiagnozowaniu źródła stanu chorobowego i wdrożeniu odpowiedniego leczenia informuje pacjenta o sposobach higieny jamy ustnej i nawykach żywieniowych. Ważne jest, by stosować się do zaleceń, bo tylko konsekwencja i powtarzalność przyniosą pozytywne efekty.
Co ważne, stan zapalny dziąseł nie zniknie sam. Dlatego wizyta w gabinecie stomatologicznym jest tak ważna.
Leczenie zapalenia dziąseł
Na sukcesywne leczenie zapalenia dziąseł składa się kilka czynników. Kluczowa jest higiena jamy ustnej, dlatego leczenie rozpoczyna się od profesjonalnego oczyszczenia powierzchni zębów.
Specjalista wykonuje higienizację zębów, czyli usuwanie kamienia nazębnego (skaling), piaskowanie i fluoryzację. Zaleca stosowanie odpowiedniej pasty do zębów i informuje o konieczności płukania jamy ustnej odpowiednim płynem o działaniu antybakteryjnym.
Zadbaj o zdrowie jamy ustnej z DentistiQ
Niewłaściwa higiena jamy ustnej to czynnik, który w największym stopniu przyczynia się do chorób przyzębia. Jeśli zatem nie chcemy dopuścić do problemów ze zdrowiem jamy ustnej, warto konsekwentnie przestrzegać rutyny higienicznej. Ryzyko zapalenia dziąseł znacząco zwiększa się w chwili zaprzestania dbałości o stan swojego uzębienia.
Nadmiar płytki nazębnej to pożywka dla bakterii, a zatem eliminacja resztek pożywienia i powstającego osadu jest rzeczą, o której warto pamiętać, by efektywnie zapobiegać zapaleniu dziąseł.
Ponieważ nie zawsze zapalenie przyzębia daje się nam we znaki od samego początku trwania, warto regularnie odbywać przeglądy dentystyczne. Istotne by pod okiem specjalisty sprawdzić, czy w jamie ustnej nie zaczyna się żaden niepokojący proces chorobowy.