12 października 2024
Jak przebiega leczenie zębów w narkozie? Praktyczny przewodnik dla pacjentów
Czy wiesz, że 99 proc. dorosłych Polaków ma próchnicę? Równie duża ilość pacjentów odczuwa stres przed wizytą w gabinecie stomatologicznym, a 15 proc. zmaga się z panicznym lękiem. Obawa przed możliwym bólem nie powinna dziwić. W przypadku dentofobii wizja leczenia lub znieczulenia miejscowego może być źródłem dużego niepokoju, zwłaszcza u najmłodszych. Dlatego w naszym gabinecie możesz skorzystać ze znieczulenia ogólnego. Jak przeprowadzamy takie zabiegi stomatologiczne?
Czym jest leczenie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym?
W przypadku znieczulenia miejscowego, podczas zabiegu pacjent pozostaje świadomy przez cały czas trwania procedury. Nie dopuszczasz tej myśli do siebie? To dobry moment, aby rozważyć zastosowanie narkozy.
Leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym to zabieg stomatologiczny, podczas którego znajdujesz się w stanie pełnego uśpienia. Nie odczuwasz bólu ani stresu, a lekarze mogą bez przeszkód przeprowadzić kompleksowe leczenie, takie jak ekstrakcje mnogie, leczenie kanałowe czy inne zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej i chirurgii stomatologicznej.
Znieczulenie ogólne bywa nieodzowne w leczeniu dzieci, osób z zaburzeniami psychomotorycznymi lub pacjentów, którzy nie tolerują znieczulenia miejscowego. Efekt głębokiego snu sprawia, że nie pamiętasz zabiegu, co wpływa pozytywnie na Twoje samopoczucie przed rozpoczęciem procedury i po zakończeniu leczenia.
Jak wygląda proces przygotowania do leczenia stomatologicznego pod narkozą?
Przed leczeniem zębów w znieczuleniu ogólnym odbywa się konsultacja. Stomatolog zbiera wywiad medyczny, aby ocenić Twój stan zdrowia. Na tej podstawie wyklucza przeciwwskazania, takie jak:
- choroby ogólnoustrojowe,
- choroby poszczególnych układów i narządów,
- stwierdzona alergia na środki znieczulające,
- aktywne infekcje w organizmie (np. ostre infekcje dróg oddechowych),
- zaburzenia odporności,
- stosowanie niektórych leków.
Jeśli lekarz uzna to za konieczne, może skierować Cię na badania u innych specjalistów, ale jest to kwestia indywidualna omawiana podczas wizyty.
Na podstawie badania fizykalnego i zebranego wywiadu lekarz decyduje, że możesz być objęty dalszym leczeniem stomatologicznym pod narkozą. Na tym etapie otrzymujesz także obszerne zalecenia dotyczące diety oraz trybu życia przed zabiegiem po to, by móc się do tego przygotować.
Jak przebiega zabieg pod narkozą?
W dniu zabiegu jesteś pod opieką zespołu medycznego, w skład którego wchodzi chirurg stomatolog, anestezjolog oraz pielęgniarka anestezjologiczna. Leczenie pod narkozą odbywa się w przygotowanym do tego celu gabinecie, aby zapewnić Ci optymalne warunki na każdym etapie, aż do wybudzenia.
Podczas zabiegu znajdujesz się w stanie głębokiego snu, dzięki czemu stomatolog w precyzyjny sposób eliminuje źródło schorzenia i przywraca pełną sprawność Twojej jamy ustnej.
Niektórzy pacjenci obawiają się samopoczucia po wybudzeniu. Niepokój przed czymś, czego nie znasz jest zrozumiały. Dlatego możesz skonsultować z nami wszystkie skutki uboczne narkozy (o ile w ogóle się pojawią). Typowe objawy, to uczucie zimna, mdłości i ból głowy, ale mają one przejściowy charakter i ustępują już w ciągu kilku godzin.
Jakie są zalety leczenia stomatologicznego pod narkozą?
Wielu pacjentów zastanawia się nad tym, ile kosztuje leczenie zębów w narkozie. Tymczasem zaniedbywanie zdrowia jamy ustnej to zdecydowanie największy koszt, jaki można ponieść, ryzykując utratą uzębienia. Odwlekanie wizyt powoduje pogłębianie problemu, co w rezultacie wymaga zaawansowanych procedur. Leczenie zębów pod narkozą skraca ten żmudny proces, pozwalając Ci zapomnieć o problemie.
Wszystkie elementy znieczulenia, takie jak wywołanie snu, rozluźnienie mięśni, eliminacja odruchów, uśmierzenie bólu oraz utrata pamięci są osiągane przez inny mechanizm fizjologiczny. Chociaż może to brzmieć jak skomplikowany proces, dla Ciebie przybiera postać drzemki. Co to oznacza w praktyce?
Leczenie zębów pod narkozą pozwala na eliminację zaawansowanych schorzeń Twojego uzębienia już podczas jednej wizyty w gabinecie. Przy zastosowaniu konwencjonalnych metod wymagałoby to kilku osobnych zabiegów, których z pewnością wolisz uniknąć.
Nie odkładaj leczenia zębów na później. Konsultacja stomatologiczna to pierwszy krok do dużej zmiany, z korzyścią dla zdrowia. Zabieg stomatologiczny pod narkozą jest jednorazową ingerencją, która przynosi długofalowe rezultaty odczuwane każdego dnia przez wiele lat.