4 sierpnia 2024
Jak wygląda most protetyczny i jakie są jego zalety?
Estetyczny wygląd uśmiechu jest istotnym elementem aparycji. Może odbierać pewność siebie i powodować gorsze samopoczucie psychiczne. W przypadku braków zębowych interwencja protetyczna jest konieczna nie tylko ze względu na negatywne postrzeganie powstałego defektu, ale również z powodu deformacji dolnego piętra twarzy i dysfunkcji narządu żucia.
Czym jest most protetyczny?
Most stomatologiczny umożliwia rekonstrukcję brakujących zębów, zarówno pojedynczych, jak i kilku sąsiadujących. Zęby, które znajdują się obok luki, pełnią rolę filarów mostu, natomiast przęsło mostu odtwarza brakujące zęby. W trakcie tej procedury konieczne jest odpowiednie przygotowanie zębów filarowych, co często prowadzi do rozważania alternatywnych opcji, takich jak wszczepienie implantu z koroną.
Rodzaje mostów protetycznych:
- Tradycyjne – do przymocowania mostu potrzebne jest opracowanie otaczających lukę tkanek. Do przygotowanych odpowiednio zębów filarowych przytwierdzane są korony protetyczne.
- Mosty adhezyjne – to alternatywne rozwiązanie bez konieczności opracowania sąsiednich tkanek, polegające na przytwierdzeniu koron protetycznych za pomocą kompozytu i specjalnych skrzydełek. Most adhezyjny może pełnić rolę stałego uzupełnienia lub uzupełnienia tymczasowego.
- Wsparte na implantach – korony osadzone są na tytanowych wszczepach zastępujących korzenie utraconych zębów.
Mosty protetyczne najczęściej wykonane są z ceramiki lub w przypadku modeli na podbudowie metalowej są nią licowane. Z estetycznego punktu widzenia nie odbiegają od wyglądu uzębienia własnego pacjenta i pozwalają na wierne odtworzenie naturalności uśmiechu w sposób długotrwały.
Zalety mostów protetycznych
Mosty protetyczne pozwalają na odbudowę pełnego uśmiechu w przypadku jednego lub kilku sąsiadujących z sobą braków zębowych. Stanowią estetyczny i trwały sposób rekonstrukcji, ale wymagają bardzo dużej dokładności podczas zabiegów higienicznych, ponieważ pod przęsło mogą dostawać się resztki jedzenia.
Wielu pacjentów decyduje się na to rozwiązanie, ponieważ most dentystyczny jest zamocowany w jamie ustnej na stałe. Wpływa to nie tylko na jakość codziennego funkcjonowania, ale również pozwala na potraktowanie odbudowy jak własnego uzębienia.
Ze względu na nowoczesne rozwiązania implanto-protetyczne pacjent w zależności od potrzeb, stanu zdrowia jamy ustnej oraz indywidualnych oczekiwań, może skorzystać zarówno z możliwości osadzenia mostu na naturalnym uzębieniu, jak też poddać się leczeniu implantologicznemu.
Proces ten jest nieco dłuższy ze względu na konieczność integracji wszczepów z kością, ale pozwala na uzyskanie satysfakcjonujących i długofalowych rezultatów. W przypadku odpowiedniej pielęgnacji i zdrowego trybu życia uzupełnienia braków zębowych mogą pozostać w jamie ustnej pacjenta nawet do końca życia.
Biorąc pod uwagę stosowane do wytwarzania materiały, mosty porcelanowe są najbardziej polecanym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę ich stopień przezierności oraz trwałość na uszkodzenia. Co ważne, to ile wytrzymuje most protetyczny jest uzależnione nie tylko od jego specyfikacji, ale również od trybu życia pacjenta.
Stosowanie używek i niezdrowa dieta mają negatywny wpływ na kondycję ogólnoustrojową, co przyczynia się także do środowiska panującego w jamie ustnej. W przypadku spożywania dużej ilości produktów bogatych w cukry oraz palenia nikotyny, mogą występować stany zapalne dziąseł co ma niezwykle szkodliwy wpływ na przyzębie i stabilność odbudowy.
Kiedy rozważać wykonanie mostu protetycznego?
Wybór mostu protetycznego pozwala na odzyskanie pewności siebie i uzyskanie estetycznego uśmiechu uzębienia nawet w przypadku wielu braków zębowych.
Stałe uzupełnienia protetyczne nie wymagają wyciągania ich z jamy ustnej w trakcie procedur higienicznych, dzięki czemu ich codzienne użytkowanie nie jest skomplikowanym procesem. Na wybór mostu protetycznego wpływa zatem wiele czynników, takich jak:
- zasoby finansowe pacjenta,
- tryb życia i oczekiwania co do komfortu użytkowania,
- wyczucie estetyki,
- oczekiwania względem rezultatów,
- zdolności manualne (dotyczy to zwłaszcza osób starszych, którym dużo łatwiej jest oczyszczać most
- protetyczny niż każdorazowo wyjmować i wkładać protezę ruchomą),
- ilość utraconych zębów i umiejscowienie powstałych luk,
- warunki kostne w jamie ustnej.
Pacjent podczas pierwszej konsultacji omawia z lekarzem swoje sugestie, obawy i wątpliwości. Otrzymuje także dokładną informację, ile kosztuje most protetyczny oraz z jakimi zaleceniami wiąże się procedura jego osadzenia na zębach własnych lub implantach.
Mosty protetyczne – podsumowanie
Odbudowa naddziąsłowej części zębów pozwala na odzyskanie pełnej funkcjonalności narządu żucia, przyczynia się do usprawnienia pracy układu trawiennego (dzięki dokładnemu rozgryzaniu i przeżuwaniu pokarmów) oraz zapobiega procesom zanikania kości.
Spośród wielu możliwości w dziedzinie protetyki na szczególną uwagę zasługują uzupełnienia stałe, które umożliwiają długotrwałe funkcjonowanie z nowym uzębieniem w jamie ustnej. Wybór optymalnej metody powinien być skonsultowany ze specjalistą protetyki, który biorąc pod uwagę wyniki badań i kondycję zdrowotną pacjenta stwierdza, czy są wyraźne wskazania do wykonania mostu protetycznego.
Ostateczny wybór jednego z rodzajów mostów protetycznych jest zależny od potrzeb i możliwości materialnych pacjenta.
Most porcelanowy to połączenie estetyki z trwałością. Wykorzystany w przypadku leczenia implantologicznego lub w ramach zaopatrzenia zębów filarowych koronami, pozwala na trwałe, bezpieczne i funkcjonalne odbudowanie pełnego uśmiechu w taki sposób, by pacjent mógł potraktować nowe uzębienie niczym integralną część jamy ustnej, zapominając o dawniej powstałych lukach.