24 czerwca 2024
Jak wygląda wszczepienie implantu zęba?
Implanty zębowe to tytanowe zamienniki korzeni utraconych zębów. Celem ich wszczepienia do kości jest umożliwienie odbudowy pełnego uśmiechu u pacjenta oraz niedopuszczenie do sytuacji, w której tkanka kostna (z powodu nieleczonych braków uzębienia) zacznie zanikać. Co warto wiedzieć o wszczepieniu implantu? Jak wygląda zabieg i późniejszy proces gojenia dziąsła?
Wszczepienie implantu zęba – jak się przygotować?
Zanim dojdzie do tej procedury, musi być spełnionych kilka warunków. Przede wszystkim aby doszło do wszczepienia implantu, stomatolog weryfikuje podczas przeglądu dentystycznego, czy w jamie ustnej pacjenta nie ma ognisk o charakterze próchnicowym. Upewnia się także, czy przyzębie nie nosi oznak stanu zapalnego.
Zanim odbędzie się zabieg implantacji, lekarz zleca pacjentowi badania krwi oraz diagnostykę obrazową (CBCT). Równie istotna jest ocena stanu tkanki kostnej szczęki i żuchwy, ponieważ brak odpowiednich warunków kostnych mógłby przyczynić się do odrzucenia implantu zębowego po przeprowadzonym zabiegu.
W ramach zebranego wywiadu ocenia także, czy u pacjenta nie występują inne przeciwwskazania do zabiegu (np. choroby ogólnoustrojowe).
Kiedy pacjent wykona komplet badań, specjalista przedstawia szczegółowy plan leczenia i objaśnia, na czym będzie polegać nie tylko procedura wszczepienia implantu, ale również podaje wszystkie niezbędne informacje na temat okresu rekonwalescencji.
Na etapie planowania pacjent uzgadnia także z lekarzem rodzaj uzupełnienia protetycznego, na które chce się zdecydować. Warto w tym miejscu przypomnieć, że sam implant nie jest gotową pracą protetyczną. Jest to śruba, do której zostanie przymocowana korona protetyczna lub inny rodzaj odbudowy.
Zabieg wszczepienia implantu zębowego krok po kroku
Zabieg wszczepienia implantu odbywa się w znieczuleniu miejscowym, zatem pacjent nie powinien obawiać się dyskomfortu i bólu. Pierwszym etapem jest zatem podanie pacjentowi anestetyku. Następnie lekarz przygotowuje łoże zęba – następuje nawiercenie otworu w kości szczęki. Lekarz odsłania dziąsło i osadza implant w kości.
Miejsce, w którym dokonano wszczepu zostaje zaopatrzone. Chirurg implantolog dokonuje kontrolnego badania radiologicznego i zakłada szwy na ranę. Co ważne, pacjent będzie musiał zgłosić się po około 10 dniach, by szwy zostały zdjęte.
Proces zrastania się implantu z kością (tzw. osteointegracja) zajmuje około 6 miesięcy. Jest to bardzo ważny etap, po zakończeniu którego pacjent zgłasza się ponownie do stomatologa, by ten dokonał powtórnego odsłonięcia dziąsła. Zostaje wówczas założona śruba gojąca, której zadaniem jest wymodelowanie dziąsła i przygotowanie go do późniejszego osadzenia pracy protetycznej.
Implanty zębowe po zabiegu – jak wygląda rekonwalescencja?
Bezpośrednio po zabiegu pacjent powinien prowadzić oszczędzający tryb życia. Kluczowe jest przestrzeganie zaleceń stomatologa, a zatem: unikanie gorących napojów i potraw, zaprzestanie palenia tytoniu i picia alkoholu i ostrożne mycie zębów w okolicy miejsca operowanego.
Monitoring procesu gojenia to kluczowy etap, ponieważ lekarz weryfikuje, czy nie ma żadnych niepokojących objawów zwiastujących odrzucenie wszczepu. Dlatego też pacjent powinien obserwować swój organizm i w sytuacji pojawienia się niepokojących objawów zgłosić się na konsultację. Co może być sygnałem alarmującym?
- ból w miejscu wszczepienia implantu (o charakterze narastającym mimo upływu czasu),
- silny obrzęk dziąsła i stan zapalny w tym obszarze,
- ogólne złe samopoczucie.
Wszczepienie implantów zębowych jest współcześnie uznawane za nowoczesną i bardzo korzystną dla pacjenta metodą odbudowy braków uzębienia (zarówno w przypadku pojedynczej utraty, jak też u osób z bezzębiem).
Leczenie implantologiczne ma pozytywny wpływ na stan tkanki kostnej szczęki i żuchwy pacjenta, co zapobiega rozchwianiu uzębienia resztkowego.
Co więcej, odbudowa protetyczna osadzona na implantach zębowych to trwały i bezpieczny sposób, dzięki któremu pacjent odzyskuje piękny, estetyczny uśmiech na długie lata, a nawet do końca życia.