12 lipca 2024

Krwawienie dziąseł – przyczyny
Na zdrowy i estetyczny uśmiech składa się wiele czynników. Kiedy dziąsła krwawią jest to sygnał, że dzieje się coś niepokojącego i należy problem zdiagnozować u specjalisty.
Najczęstszą przyczyną krwawienia stan zapalny dziąseł wywołany przez płytkę nazębną i kamień nazębny. Jak dbać o higienę jamy ustnej, by nie pojawiały się stany zapalne i infekcje?
Krwawiące dziąsła – objawy
Trudno nie zauważyć problemu związanego z krwawieniem dziąseł. Mycie zębów najczęściej kończy się czerwonym zabarwieniem szczoteczki oraz uczuciem dużego dyskomfortu i podrażnienia. Jedną z głównych przyczyn chorób przyzębia jest brak higieny jamy ustnej.
Do najczęstszych objawów choroby dziąseł zaliczamy:
- ból i obrzęk dziąseł,
- zaczerwienienie,
- nadwrażliwość zębów,
- nieświeży oddech,
- rozchwianie zębów.
Ostatni z wymienionych objawów jest jedną z poważniejszych konsekwencji nieleczonej paradontozy. Jeśli nie chcemy doprowadzić do takiego stanu uzębienia, należy zgłosić się do stomatologa, gdy pojawią się pierwsze alarmujące dolegliwości.
Główne przyczyny krwawienia dziąseł
Do chorób dziąseł najczęściej doprowadza nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Brak regularnego nitkowania oraz szczotkowania zębów skutkuje powstawaniem płytki nazębnej, która stopniowo ulega mineralizacji, tworząc kamień nazębny. Co jeszcze może wywoływać krwawienie dziąseł?
- zapalenie dziąseł,
- paradontoza,
- stosowanie niektórych leków,
- choroby ogólnoustrojowe (zaburzenia krzepnięcia, cukrzyca, choroby serca, choroby wątroby),
- niedobory witamin,
- zmiany hormonalne (ciąża, menstruacja, menopauza),
- palenie papierosów (nikotynizm wpływa negatywnie na naczynia krwionośne),
- mikrokrążenie i ogólny dobrostan organizmu (może też doprowadzać do zapalenia dziąseł).
Krwawienie dziąseł w ciąży
W niektórych przypadkach krwawienie dziąseł jest objawem występującym samoczynnie, co oznacza, że nie wynika ono z toczącej się w organizmie choroby. Dzieje się tak w przypadku ciąży lub w fazie menstruacyjnej.
Wyższy poziom progesteronu w trakcie ciąży może powodować dyskomfort w jamie ustnej i rozpulchnienie dziąseł – stają się zaczerwienione i delikatne, przez co z łatwością mogą ulegać mikrouszkodzeniom. Należy wówczas używać szczoteczki miękkiej, której włosie nie będzie drażnić tkliwych miejsc.
Chociaż najczęściej objawy krwawienia dziąseł w czasie ciąży nie są niczym niepokojącym, nie powinno się ich bagatelizować. Należy udać się do stomatologa na badanie kontrolne, aby zweryfikował, co jest przyczyną krwawiących dziąseł i zaordynował odpowiednie środki.
Pomocne będzie stosowanie odpowiedniej pasty do zębów oraz płynu do płukania jamy ustnej.
Co zrobić gdy zaobserwujemy krwawienie dziąseł?
Najważniejszym aspektem zdrowego uzębienia jest dbałość o prawidłową higienę jamy ustnej. Należy regularnie, najlepiej 2 razy w roku, wykonywać zabieg higienizacji.
Nagromadzony kamień nazębny przyczynia się do rozwoju bakterii i stanów zapalnych w obrębie dziąseł, zatem pozbycie się go jest kluczowe w efektywnym oczyszczeniu zębów. Piaskowanie pozwala na skuteczne usunięcie osadu oraz płytki bakteryjnej.
W leczeniu chorób dziąseł specjalizuje się periodontolog. Warto zgłosić się do niego na konsultację, by zbadał stan zdrowia jamy ustnej i ocenił, co jest przyczyną problemu.
Konsekwentne stosowanie się do zaleceń specjalisty oraz odbywanie częstych wizyt kontrolnych pozwoli na wyeliminowanie dolegliwości i powrót do pełnej funkcjonalności narządu żucia na długie lata.