16 lutego 2024
Leczenie kanałowe w ciąży — czy jest bezpieczne?
Ciąża jest niewątpliwie wyjątkowym okresem w życiu każdej kobiety. Niestety oprócz wielu radości istnieją też wszelkiego rodzaju obawy związane, chociażby z bezpieczeństwem zabiegów wykonywanych w ramach leczenia stomatologicznego.
Mowa tu przede wszystkim o leczeniu kanałowym zęba, które jest jedną z popularniejszych metod na pozbycie się wszelkich nieprawidłowości w obrębie miazgi zęba.
Czy można wykonać leczenie kanałowe w ciąży?
Mając na uwadze fakt, iż zdrowie zębów przekłada się na ogólne samopoczucie i zdrowie całego organizmu (co jest szczególnie istotne w okresie ciąży), leczenie zębów w ciąży to coś, czego nie należy odkładać na ostatnią chwilę.
Nie licząc nagłych przypadków wymagających natychmiastowej interwencji dentysty, leczenie kanałowe zęba w ciąży należy wykonywać w drugim trymestrze. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na konieczność prześwietlenia jamy ustnej. Zdjęcie RTG zęba w ciąży może być bardzo niebezpieczne dla rozwoju płodu ze względu na działanie teratogenne (uszkadzające płód) promieniowania rentgenowskiego.
Bezpieczeństwo leczenia kanałowego
Ustaliliśmy już, że przyszłe mamy powinny wystrzegać się leczenia kanałowego w pierwszym trymestrze ciąży. Nie oznacza to jednak, że zabieg nie może być w pełni bezpieczny dla dziecka.
Liczne badania i opinie ekspertów na ten temat jasno wskazują, że stosowanie odpowiednich środków ostrożności przez stomatologów może skutecznie zminimalizować ryzyko zarówno dla matki, jak i dziecka.
Wykorzystanie cyfrowej wizualizacji zęba lub specjalnego mikroskopu podczas leczenia endodontycznego może wyeliminować konieczność wykonania RTG. Natomiast zastosowanie znieczulenia miejscowego bez substancji obkurczających naczynia lub sedacji (tylko w trzecim trymestrze) gwarantuje bezbolesny i komfortowy przebieg leczenia dla Pacjentek w ciąży.
Czy w każdym trymestrze ciąży można leczyć zęby?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy – leczenie zębów u kobiet w ciąży najlepiej wykonać w trakcie drugiego trymestru. Pierwszy trymestr jest istotnym okresem w kontekście prawidłowego przebiegu ciąży ze względu na intensywny rozwój płodu. Dlatego warto wystrzegać się niepotrzebnego narażania na dodatkowe bodźce związane z wizytą u dentysty.
Z kolei Pacjentki w trzecim trymestrze mogą odczuwać spory dyskomfort związany z pozycją leżącą w trakcie zabiegów. Dlatego też drugi trymestr to okres, w którym najlepiej jest poddać się leczeniu zębów w trakcie trwania ciąży.
Jakie inne zabiegi stomatologiczne można wykonywać w ciąży?
Rutynowa opieka stomatologiczna w trakcie ciąży jest niezwykle istotna w kontekście zapobiegania rozwojowi schorzeń wymagających bardziej inwazyjnych metod leczenia.
Możemy wyróżnić szereg zabiegów bezpiecznych dla płodu na czele z profesjonalną higienizacją. Usuwanie kamienia nazębnego i regularna profilaktyka pozwolą zminimalizować ryzyko wystąpienia stanów zapalnych oraz chorób zębów takich jak próchnica. Oczywiście jeśli takowe wystąpią, zalecamy jak najszybszą interwencję stomatologa, gdyż leczenie próchnicy w ciąży również znajduje się na liście zabiegów bezpiecznych dla jej przebiegu.