26 października 2024
Powtórne leczenie kanałowe – kiedy jest konieczne i jak przebiega?
Wydawać by się mogło, że większość z nas wie, jak bardzo potrzebne jest powtórne leczenie kanałowe, gdy w zębie ponownie zaczęła rozwijać się próchnica. W praktyce jednak wokół dziedziny endodoncji krąży wiele mitów i obaw, które potrafią powstrzymać przed wizytą u specjalisty. Dlatego dziś chcemy wyjaśnić, na czym dokładnie polega zabieg reendo i jakie przynosi korzyści dla zdrowia zębów.
Czym jest powtórne leczenie kanałowe?
Wyobraź sobie, że po wielu latach od ostatniej wizyty u stomatologa zaczynasz odczuwać charakterystyczne dolegliwości. Ból dawniej leczonego kanałowo zęba pulsuje i odrywa Cię od codziennych aktywności. Utrudnia higienę jamy ustnej i odbiera całą przyjemność z jedzenia ulubionych potraw. Zamiast myśleć o planach na weekend, zażywasz kolejne leki przeciwbólowe. To jednoznaczny sygnał, że konieczne jest badanie kontrolne.
Jeśli w niegdyś leczonym kanałowo zębie powtórnie zaczęła rozwijać się próchnica, rozwiązanie stanowi zabieg reendo. To skuteczna procedura, wykonywana zazwyczaj podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Jest to dużo krótszy proces niż w przypadku leczenia protetycznego w sytuacji, gdy zaawansowana próchnica doprowadza do nieodzownej ekstrakcji.
Wielu pacjentów obawia się, że zabieg reendo jest skomplikowany. Rzeczywiście, procedura ta ma bardziej zaawansowany charakter w porównaniu do pierwotnego leczenia kanałowego. Jednak wykonana precyzyjnie przez specjalistę z użyciem mikroskopu przynosi oczekiwane rezultaty. Dzięki temu nie musisz obawiać się luki w uzębieniu i wydatków na protezę.
Podjęcie decyzji w odpowiednim momencie jest więc sposobem na powrót do komfortowej codzienności, jedzenia ulubionych potraw i uśmiechania się w swobodny sposób.
Kiedy należy wykonać powtórne leczenie kanałowe?
Reendo wykonuje się wtedy, gdy pierwotne leczenie kanałowe nie przyniosło trwałych rezultatów, rozwinął się stan zapalny wokół korzenia zęba, a Ty ponownie odczuwasz takie objawy, jak: nawracający ból, obrzęk lub nieprzyjemny oddech.
Do przyczyn takiego stanu rzeczy zalicza się też nieusunięte narzędzia endodontyczne lub nieprawidłowe wypełnienie kanałów w przeszłości. Na szczęście, endodoncja to prężnie rozwijająca się dziedzina w stomatologii. Dzięki nowoczesnym technikom i zastosowaniu mikroskopu obecne formy opracowania kanałów przynoszą oczekiwaną skuteczność w długofalowej perspektywie.
Ponowne leczenie kanałowe powinno być poprzedzone szczegółową diagnostyką obrazową. Badanie RTG jest skuteczną i nieinwazyjną metodą, aby szybko zweryfikować stan uzębienia i wdrożyć leczenie.
Co to oznacza dla Ciebie w praktyce? Nie tracisz czasu czekając na wyniki i możesz odzyskać zdrowy uśmiech już na tej samej wizycie.
Jak przebiega powtórne leczenie kanałowe?
Reendo polega na precyzyjnym oczyszczeniu i zdezynfekowaniu przestrzeni endodontycznej zęba w celu usunięcia z niej bakterii beztlenowych. Następnie lekarz opracowuje kanały i szczelnie wypełnia przestrzeń, aby ponownie przywrócić funkcjonalność leczonego zęba. Dzięki temu zostaje on zachowany w jamie ustnej bez konieczności usunięcia, a Ty możesz nadal cieszyć się pełnym uśmiechem.
Po zakończeniu wizyty przez kilka godzin może towarzyszyć Ci lekkie drętwienie w obrębie jamy ustnej, ale jest to przejściowy objaw, który sam przeminie. W ciągu kilku dni powrócisz do pełnej sprawności, czując ulgę i brak jakichkolwiek dolegliwości bólowych.
Pacjenci bardzo często obawiają się bólu podczas zabiegów u stomatologa. Spośród nich 15 proc. zmaga się z dentofobią, czyli lękiem przed wizytą u dentysty. Takie obawy są naturalne, ale pamiętaj, że dzięki nowoczesnej metodzie znieczulenia miejscowego zabieg reendo jest bezbolesny. To oznacza, że podczas procedury możesz czuć się pewnie i spokojnie.
Kolejnym źródłem wątpliwości u pacjentów jest… czas. To, ile trwa powtórne leczenie kanałowe jest kwestią uzależnioną od stopnia zaawansowania próchnicy w danym zębie. Zwykle zabieg obejmuje od 1 do 2 wizyt. Dlatego tak ważne jest, aby zgłosić się do stomatologa zaraz po wystąpieniu pierwszych objawów. Im szybciej rozpoczęte leczenie, tym szybciej odzyskana sprawność jamy ustnej, co zaowocuje Twoim dobrym samopoczuciem.
Skuteczność powtórnego leczenia kanałowego
Wizja zabiegu u stomatologa może napawać obawą o rezultaty leczenia. Chcesz cieszyć się atrakcyjnym i pełnym uzębieniem, więc w głowie mogą pojawić się wątpliwości napędzane nie zawsze merytorycznymi informacjami przeczytanymi w sieci. Tymczasem wykonanie powtórnego leczenia kanałowego pozwala na uratowanie zęba i uniknięcie jego ekstrakcji.
Dzięki zaawansowanej technologii procedura ta, choć skomplikowana, jest bardzo precyzyjna i skuteczna. W powtórnym leczeniu kanałowym najważniejsza jest dokładność. Oczyszczenie kanałów oraz zastosowanie odpowiedniego materiału wypełniającego, który zabezpieczy korzeń zęba przed kolejnym stanem zapalnym, pozwoli Ci zachować naturalne uzębienie na długie lata – bez protez, zabiegów implantologicznych i wielu wizyt, które wiążą się z wydatkami.
Nowoczesna endodoncja jest odpowiedzią na zaawansowane problemy Twojego uzębienia. Nie musisz obawiać się bólu i ekstrakcji. Dzięki podjęciu decyzji o wizycie u specjalisty możesz zachować swój naturalny uśmiech. Wystarczy jeden zabieg, by przywrócić zdrowie swoim zębom i zapomnieć o problemie.