9 kwietnia 2024

Przebarwienia na zębach – skąd się biorą?
Wygląd naszego uśmiechu ma wpływ na prezencję oraz może przyczyniać się do powstawania kompleksów w sytuacji, gdy jego kolor pozostawia wiele do życzenia. Przebarwienia na zębach są bardzo powszechnym problemem, z którym mierzy się wielu pacjentów. Jakie są przyczyny powstawania przebarwień zębów i czy można sobie poradzić z tym defektem estetycznym?
Przebarwienia zębów
Przebarwienia na zębach mają dwa rodzaje, biorąc pod uwagę ich kolor – są to zmiany białe i brązowe. Te pierwsze są mniej nieestetyczne, ponieważ nie wpływają znacząco na wygląd uzębienia. Te drugie natomiast to częsty powód niezadowolenia z wyglądu uśmiechu. Mogą przybierać odcień od jasnożółtego po ciemnobrązowy.
Kiedy zatem na zębach pojawiają się ciemne lub białe plamy warto udać się do specjalisty stomatologa, by zweryfikować przyczynę problemu oraz usunąć przebarwienia na zębach.
Przyczyny przebarwień zębów
Białe przebarwienia wynikać mogą z fluorozy, próchnicy pierwotnej, urazów szkliwa, wad szkliwa, jak również zjawiska demineralizacji (to częste zjawisko na zębach mlecznych).
Przyczyny powstawania przebarwień powierzchniowych o brązowym zabarwieniu to najczęściej: dieta, nałogi (np. palenie papierosów), picie dużych ilości kawy, herbaty i słodzonych napojów barwionych oraz spożywanie niektórych owoców i warzyw. Na kolor zębów wpływają też: zaburzenia hormonalne (np. choroby tarczycy), czerwone wino i nieodpowiednia higiena jamy ustnej (co doprowadza do nagromadzenia płytki bakteryjnej na powierzchni zębów).
Nie każdy o tym wie, ale przyczyną przebarwień mogą być też pewne schorzenia oraz przyjmowanie niektórych leków (antybiotyków, fluorku i żelaza). Ponadto, wraz z wiekiem szkliwo zębów ściera się i odsłania wówczas naturalny, często ciemniejszy kolor zębiny.
Przebarwienia zębów – jak zapobiegać?
Na wygląd naszego uśmiechu wpływa wiele czynników: stosowanie zdrowej diety, usuwanie płytki nazębnej podczas higienizacji oraz precyzja mycia zębów w codziennej rutynie. Istotną rolę odgrywa też płukanie jamy ustnej i stosowanie nici dentystycznej (dzięki której sprawnie usuwamy resztki pokarmu z przestrzeni międzyzębowych).
Świadoma pielęgnacja pozwala nie tylko usunąć brązowe przebarwienia zębów, ale też zapobiega rozwojowi próchnicy. Co ważne, regularne wizyty w gabinecie dentystycznym w celu wykonania profesjonalnej higienizacji pozwalają usunąć przebarwienia zębów bez naruszenia grubości szkliwa.
Wybielanie zębów – skuteczna metoda usuwania przebarwień
Kiedy defekt estetyczny jest na tyle widoczny, że pacjent negatywnie ocenia swój wygląd, warto zdecydować się na zabieg wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym. To niezwykle skuteczny sposób na przeprowadzenie metamorfozy zwłaszcza wtedy, gdy zmagamy się z przebarwieniami, które są wynikiem palenia papierosów i częstego picia kawy.
Wybielanie zębów u dentysty to bezpieczna procedura, dzięki której można zmienić radykalnie odcień zębów na dużo bielszy. Zabieg poprzedzony jest higienizacją, podczas której higienistka wykonuje precyzyjne oczyszczanie powierzchni zębów i usuwanie kamienia nazębnego. Następny krok to wybór metody wybielania. Pacjent może zdecydować się na nakładki wybielające lub metamorfozę w gabinecie, z użyciem lasera.
Skuteczność wybielania zębów jest uzależniona od stosowania się do zaleceń higienicznych i żywieniowych (przestrzegania białej diety) w okresie, w którym kolor szkliwa się utrwala.
Należy pamiętać, że bielsze zęby można uzyskać tylko i wyłącznie po wizycie w gabinecie dentystycznym. Domowe sposoby oraz eksperymentowanie z produktami zakupionymi w internecie mogą zakończyć się podrażnieniem dziąseł i szkliwa.
Kiedy więc przeszkadzają nam plamy na zębach warto skonsultować się z lekarzem stomatologiem, który oceni, czy nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu, a po jego zakończeniu doradzi stosowanie odpowiednich past wybielających.