6 czerwca 2024
Rodzaje uzupełnień protetycznych
Szukasz skutecznego sposobu na przywrócenie harmonii w jamie ustnej zaburzonej na skutek braków w uzębieniu? Odpowiedź kryje się w protetyce stomatologicznej. Wszelkiego rodzaju uzupełnienia protetyczne odgrywają kluczową rolę w nowoczesnej stomatologii. Umożliwiając poprawę zarówno estetyki uśmiechu, jak i funkcji żucia znacznie wpływają na jakość życia Pacjentów.
Chcesz dowiedzieć się, jak główne rodzaje uzupełnień protetycznych mogą przywrócić blask Twojego uśmiechu? Znając podstawowe typy uzupełnień protetycznych, będziesz w stanie lepiej zrozumieć cały proces leczenia, co bezpośrednio przełoży się na większe zadowolenie z otrzymanych efektów.
Protetyka stomatologiczna to dział stomatologii zajmujący się odbudową braków zębowych na implantach lub korzeniach zębów. Myśląc o tym, jakie rodzaje uzupełnień protetycznych wyróżniamy, warto zwrócić uwagę na to, do jakiego typu uszkodzeń będą one wykorzystywane.
Overlay
Zacznijmy od odbudowy ubytków korony zęba. Odbudowy typu overlay to uzupełnienia protetyczne wykorzystywane w sytuacji, gdy nie ma konieczności całkowitej wymiany bądź odbudowy korony zęba. Jeśli ubytki dotyczą całej powierzchni żującej zęba, pozostawiając jedynie zdrowe ścianki, to overlay – najczęściej wykonane z porcelany lub kompozytu – są idealnym rozwiązaniem, gwarantującym lepszą estetykę oraz jakość w porównaniu do tradycyjnych wypełnień.
Overlaye doskonale sprawdzą się w sytuacji gdy zwykłe wypełnienie wykonane w gabinecie nie zapewnia należytej ochrony tkankom zęba.
Korony protetyczne i mosty protetyczne
Korony i mosty to stałe uzupełnienia protetyczne wykorzystywane tam, gdzie proste wypełnienia oraz overlaye to za mało.
Korony protetyczne służą do odbudowy pojedynczych zębów. Natomiast mosty protetyczne polegają na osadzeniu uzupełnień protetycznych na koronach sąsiadujących zębów – uzupełniając brak zębowy pomiędzy nimi.
Uzupełnienia protetyczne stałe wykonywane są z różnego rodzaju materiałów. Dzięki temu zabieg można dostosować do indywidualnych predyspozycji oraz wymagań Pacjenta. Wśród wykorzystywanych materiałów wyróżniamy uzupełnienia stałe:
Na bazie tlenku cyrkonu
Tlenek cyrkonu dzięki swojej wytrzymałości oraz wysokiej biokompatybilności jest idealnym materiałem do wykonywania zarówno koron, jak i mostów. Odporność na ścieranie oraz jego hipoalergiczność to gwarancja długotrwałych efektów dla każdego.
Pełnoceramiczne
Uzupełnienie protetyczne wykonane z ceramiki to rozwiązanie dla osób stawiających przede wszystkim na estetykę uśmiechu. Wysoki stopień przezierności oraz brak metalowej podbudowy pozwalają uzyskać idealną imitację naturalnego zęba, praktycznie niemożliwą do odróżnienia względem pozostałych zębów.
Kompozytowe
Żywica kompozytowa jest tańszą alternatywą dla powyższych rozwiązań. Mimo mniejszej trwałości pozwala na szybką naprawę w razie uszkodzenia, co czyni ją wysoce ekonomiczną opcją dla Pacjentów kierujących się przede wszystkim kosztami zabiegu.
Sprawdź też: Jak dbać o protezę zębową?
Ruchome uzupełnienia protetyczne
Uzupełnienia ruchome takie jak protezy ruchome najczęściej są wykorzystywane w przypadkach, w których występują braki wielu zębów niemożliwe lub nieopłacalne do odbudowy za pomocą mostów, koron lub implantów. Protezy ruchome dzielimy na:
- Protezy szkieletowe wykonane na podbudowie metalowej i zapewniające stabilność oraz trwałość.
- Protezy akrylowe stosowane głównie jako protezy całkowite, idealne dla osób, które straciły większość lub wszystkie zęby.
Korony na implantach
Korony na implantach to nowoczesna metoda odbudowy zębów. Polega na wykonaniu pracy protetycznej na wcześniej wszczepionym implancie. Pozwala to na uzyskanie dużej stabilności oraz przywrócenia funkcjonalności zęba, przy zachowaniu wysokiej estetyki, zbliżonej do naturalnego wyglądu zęba.
Prace pełnołukowe na implantach
Podobnie jak w przypadku koron, jest to rozwiązanie charakteryzujące się wysoką stabilnością i funkcjonalnością. Najczęściej wykorzystywane w przypadku utraty wszystkich zębów, prace pełnołukowe na implantach przywracają komfort oraz harmonię w jamie ustnej Pacjenta. Tego typu prace są są w użytkowaniu najbardziej zbliżone do własnych zębów. Są to protezy o wysokiej retencji i stabilizacji.
Podsumowanie
W protetyce stomatologicznej wyróżniamy wiele rodzajów uzupełnień protetycznych – od overlay, koron, mostów na protezach i implantach kończąc. oka różnorodność stwarza szerokie spektrum możliwości, dostosowanych zarówno do Twoich potrzeb, jak i oczekiwań.
W Dentistiq stawiamy na relację z Pacjentem. Dlatego każdy zabieg z zakresu protetyki poprzedza specjalistyczna konsultacja. Pozwala to na dobór odpowiednich uzupełnień protetycznych i spotęgowanie otrzymanych efektów.