21 sierpnia 2024
Wybielanie nakładkowe – efekty
Estetyka uśmiechu ma duży wpływ na prezencję i pewność siebie. Kiedy kolor uzębienia dalece odbiega od ideału a przebarwienia są przyczyną kompleksów, wartym uwagi zabiegiem jest wybielanie nakładkowe. Procedurę można przeprowadzić samodzielnie w domu już w ciągu kilku dni. Zabieg jest bezpieczny a efekty utrzymują się długo. Jak wygląda nakładkowe wybielanie zębów?
Wybielanie zębów – krótko o zabiegu
Zabieg odbywa się w warunkach domowych. Proces nakładkowego wybielania zębów składa się z dwóch wizyt. Podczas pierwszej pacjent zjawia się w gabinecie stomatologicznym w celu wykonania skanu 3D. Na tej podstawie przygotowywane są dla niego indywidualne przezroczyste nakładki, które może odebrać na wizycie już po około 3 dniach.
Wybielanie zębów metodą nakładkową trwa 2 tygodnie. Przez 7 dni pacjent zakłada w porze nocnej specjalne nakładki wypełnione żelem wybielającym. Przez ten okres, a także 7 dni po jego zakończeniu pacjent jest zobligowany do przestrzegania białej diety. Nie może spożywać produktów barwiących.
Z codziennego menu wykluczone są zwłaszcza takie produkty jak: kawa, herbata, napoje gazowane, żywność z dodatkiem barwników, warzywa i owoce o intensywnym kolorze. Niedozwolone jest także picie alkoholu i palenie papierosów. Podczas mycia nie wolno stosować past innych niż białe oraz kolorowych płynów do płukania jamy ustnej.
Zalety wybielania nakładkowego
Stosując wybielanie nakładkowe można odmienić wygląd uśmiechu na długie lata. Jest to bezpieczny sposób redukcji przebarwień. Co ważne, procedura nie ma negatywnego wpływu na szkliwo.
Dzięki nowoczesnym technologiom oraz stosowaniu coraz skuteczniejszych a zarazem łagodnych preparatów, zabiegowi wybielania zębów nie powinien towarzyszyć ból. Może wystąpić uczucie okresowej nadwrażliwości, ale nie powinno ono być dla pacjenta dużym dyskomfortem.
Jak długo utrzymuje się efekt wybielania nakładkowego?
Trwałość zabiegu jest uzależniona od wielu czynników. Proces wybielania wymaga od pacjenta samodyscypliny. Stosowanie białej diety oraz zaleceń stomatologa w codziennej higienie uzębienia to najważniejsze kwestie wpływające na rezultaty zabiegu.
Podczas wybielania nakładkowego zęby są odwodnione i chłoną wszelkie barwniki. Brak konsekwencji w doborze jadłospisu może spowodować, że zabieg zakończy się niepowodzeniem.
Kolejnym równie istotnym czynnikiem wpływającym na trwałość zabiegu jest higiena jamy ustnej. Dotyczy to nie tylko czasu wybielania nakładkowego, ale również codziennej rutyny w przyszłości. Regularne wykonywanie skalingu i piaskowania oraz dbałość o zdrowe zęby to fundamenty utrwalenia śnieżnobiałego uśmiechu na lata.
W większości przypadków przed zabiegiem należy wykonać higienizację, by poprawić skuteczność.
Co ile wybiela się zęby nakładkami?
Nowoczesna stomatologia estetyczna stosuje mało inwazyjne i bardzo bezpieczne metody wybielania zębów. Stężenie żelu wykorzystywanego podczas zabiegu sprawia, że jest to bezpieczny zabieg dla zębów. Może być więc cyklicznie powtarzany w uzasadnionych odstępach, o czym decyduje lekarz z higienistką stomatologiczną.
Przyjmuje się, że bezpieczne i zdrowe wybielanie może być przeprowadzane co około 2 lata. Nie jest to jednak regułą, ponieważ w bardzo wielu przypadkach jednorazowo przeprowadzone wybielanie nakładkowe zębów jest w zupełności wystarczające. Cyklicznie powtarzane higienizacje pozwalają na utrzymanie estetycznej bieli przez długie lata.
Piękny uśmiech jest prawdziwą ozdobą a zadowolenie z wyglądu dodaje pewności siebie i ułatwia zawieranie relacji z innymi ludźmi. Inwestycja w atrakcyjny uśmiech przynosi zatem nie tylko rezultaty estetyczne, ale również psychologiczne.