9 lutego 2024
Zalecenia po wybielaniu zębów
Zabieg wybielania zębów to jedna z popularniejszych metod ostatnich lat wykorzystywanych do poprawy estetyki uśmiechu. Wszelkie przebarwienia na szkliwie będące efektem niewłaściwej higieny jamy ustnej oraz diety zawierającej substancje barwiące, negatywnie wpływają na ogólną prezencję.
W gabinetach stomatologicznych Dentistiq wychodzimy temu naprzeciw, oferując naszym Pacjentom zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej z wybielaniem zębów na czele. Bo czy można sobie wyobrazić lepszą wizytówkę niż zdrowy, śnieżnobiały uśmiech?
Wyjaśnienie procesu wybielania zębów
Zapewne zastanawiacie się, jak przebiega cały proces wybielania zębów oraz co tak naprawdę wpływa na skuteczność środków wybielających? Metod na poprawę estetyki uśmiechu jest kilka. Zapewne słyszeliście już o naturalnych sposobach z wykorzystaniem sody oczyszczonej lub skórek owoców.
Niestety jak w przypadku większości domowych metod tak tutaj również – ich skuteczność oraz bezpieczeństwo pozostawiają wiele do życzenia w porównaniu do zabiegów wykonywanych przez lekarza stomatologa. Dlatego mimo wszystko zalecamy skorzystać z wybielania zębów w gabinecie za pomocą lampy lub specjalnych nakładek, które również są przeznaczone do użytku domowego.
Co do skuteczności środków wybielających to wynika ona przede wszystkim ze składu, który zazwyczaj jest bogaty w nadtlenek wodoru lub karbamidu – substancje głęboko penetrujące szkliwo i rozjaśniające zęby „od wewnątrz”.
Jakie są zalecenia po wybielaniu zębów?
- Przez tydzień od zabiegu należy jeść oraz pić niebarwiące pokarmy i napoje.
- Oprócz tego szczotkuj zęby przynajmniej dwa razy dziennie specjalną szczoteczką o miękkim włosiu, wykonując przy tym delikatne ruchy.
- Ze względu na możliwe zwiększenie delikatności szkliwa po zabiegu, używaj specjalnych past do zębów, zawierających odpowiednią ilość fluorku oraz ubogich w szorstkie składniki.
Czy jest coś, czego należy unikać po wybielaniu zębów?
Przede wszystkim należy wyeliminować produkty powodujące przebarwienia zębów. Palenie papierosów, picie gorących i zimnych napojów takich jak herbata, kawa, czy też czerwone wino oraz spożywanie pokarmów i przypraw bogatych w barwniki (cynamon, kurkuma, jagody, buraki etc.) to coś, co należy ograniczyć do minimum.
Skutki uboczne nadmiernej konsumpcji potencjalnie szkodliwych produktów dla uzębienia mogą zniwelować efekty wybielenia, tym samym negatywnie wpływając na wygląd uśmiechu.
Jak utrzymać efekt wybielania zębów na dłużej?
Zazwyczaj ostateczny efekt można zaobserwować po ok. 2 tygodniach. Natomiast pamiętajcie, że zarówno rezultaty, jak i ich trwałość są mocno uzależnione od indywidualnych predyspozycji Pacjentów. Jeśli jednak chcesz jak najdłużej cieszyć się pięknym i naturalnym kolorem zębów, to polecamy sprawdzić i zastosować się do poniższych zaleceń:
- Przede wszystkim – biała dieta! Tak jak wspominaliśmy, unikanie pokarmów i substancji barwiących może pozytywnie wpłynąć na efekty wybielania.
- Dodatkowo ze względu na możliwość pojawienia się przejściowej nadwrażliwości ogranicz spożycie produktów bogatych w kwasy takich jak – kiszona kapusta oraz wszelkiego rodzaju cytrusy.
- I oczywiście wizyty kontrolne. Staraj się odwiedzać swojego dentystę celem regularnej profilaktyki oraz przeprowadzania kuracji wybielających.